Květnová výzva Do práce na kole 2024 je v cíli

5. 6. 2024 Petra Ježová

Došlapáno, podtrženo, sečteno. Jubilejní desátý ročník fakultní výzvy Do práce na kole je u konce a výsledky jsou opět těsné. 14 týmů, 50 zapojených účastníků a účastnic, 8 454 nasbíraných kilometrů a 1 366 kg ušetřených CO2.

Moc nás těší, že zájem a pozornost věnovaná udržitelné dopravě na fakultě roste. A to i díky zázemí a podpoře, kterou ECON MUNI nabízí. Ať už jsou to zabezpečené stojany na kola, hrazené startovné, výhry pro vítězné týmy nebo závěrečný večírek pro všechny zúčastněné.

Týmová pravidelnost

1.-2. HRupky 100 %
1.-2. oStudy 100 %
3. Oddíl Věčné Pohody 98,5 %

Nejvíce ujetých kilometrů

1. HRupky 1 751 km
2. Mentolky 1 627 km
3. Vesničané 821 km

Nejlepší výkony

Blanka Bucňáková 1 332 km/koloběžka HRupky
Jiří Poláček 583 km/elektrokolo Vesničané
Petra Ježová 420 km/pěšky HRupky

A jaký byl letošní ročník? Namátkou jsme se zeptali několika účastníků a účastnic na jejich dopravní zvyky a pocity z Květnové výzvy.

Projektová manažerka Helena Mojdlová využívá nejčastěji pro cesty do práce MHD. „Letošní květen byl pro cesty do práce pěšky, koloběžkou či na kole, které jsem absolvovala, příznivý. Přinesly mi opět pár veselých okamžiků. Jednu neplánovanou večeři, kdy jízda na kole s nakoupenými vajíčky předurčila pak večerní vaječnou omeletu, nebo kuriózní odvoz vzrostlé slunečnice v květináči jako dárek pro dceru,“ popisuje s úsměvem.

Referentka pro vědu a výzkum Blanka Šustrová auto nevlastní. „Ani nemám pocit, že bych jej v Brně potřebovala, takže hojně využívám MHD – je v létě něco lepšího než vychlazená šalina?“ usmívá se. Na rozdíl od zbytku fakulty nemá ráda cyklistiku, v rámci Květnové výzvy tak chodí pravidelně pěšky. „I přes častý déšť byla letošní Květnová výzva super,“ dodává.

Chůzi preferuje také Markéta Novotná, proděkanka pro internacionalizaci, která po Brně chodí pěšky často a ráda. „MHD využiji pouze v případě, že hodně spěchám, nebo prší. A pěší cesta z práce i do práce za slunečného počasí mi vždy zlepší náladu,“ doplňuje. Květnovou výzvu částečně absolvovala i na služební cestě. „Chození pěšky jsem si zpestřila běháním, abych se připravila na MUNI Run, který proběhl v polovině května.“

Pro Jiřího Poláčka, vedoucího SVI, je Květnová výzva pouhým zpestřením. Do práce jezdí na kole pravidelně od dubna do října, a to právě díky Květnové výzvě, která ho před lety přesvědčila o tom, že to jde. „Letos jsem se bohužel potýkal s defekty. Šestkrát jsem píchnul a šel jsem třeba i osm kilometrů vedle kola pěšky. Na druhou stranu mě těší, že cyklisté drží při sobě a vždy se najde někdo, kdo nabídne pomocnou ruku,“ dodává.

Mzdová účetní Blanka Bucňáková si letos dala závazek překonat svůj loňský rekord v počtu najetých kilometrů. Blanka na své koloběžce jezdí do práce pravidelně, a často i velkou oklikou. Letošních 1 332 km najetých kilometrů je úctyhodný výkon, ke kterému gratulujeme! „Vážím si toho, že fakulta výzvu podporuje, a určitě se příští rok opět zúčastním.“ My zase věříme, že Blančino lámání rekordů neodradí ostatní, kterým počty kilometrů vrásky nedělají a jde jim hlavně o radost z pohybu a životní prostředí.

„Do práce a celkově po Brně se pohybuji obvykle formou kombinace chůze a MHD,“ popisuje svou cestovní rutinu Dominika Tóthová, odborná asistentka na Katedře regionální ekonomie. „Je to rychlé a ekologické, po cestě si něco přečtu nebo poslouchám podcasty, vyřídím e-maily nebo jen relaxuji, poslouchám hudbu.“ Do výzvy Do práce na kole se zapojuje pravidelně. Znamená to pro ni hlavně vyšší počet našlapaných kilometrů pěšky a občas se donutí vyjet i na kole.

Také Marcela Machaňová, referentka studijního oddělení, využívá běžně pro cesty do práce MHD. A kvůli dětem čím dál více také auto. „V květnu se ale snažím auto nechávat doma a kombinuji MHD s pěší chůzí, během nebo kolem.“ Současně přiznává, že letošní výzva pro ni byla asi nejnáročnější vzhledem k nedostatku času. „Ale jsem za ni ráda, protože jsem se opravdu denně přinutila aspoň pár kilometrů našlapat.“

Věříme, že jste si letošní Květnovou výzvu pořádně užili. Děkujeme všem zúčastněným, že pomáháte prosazovat myšlenku udržitelného cestování a těšíme se, až se s vámi potkáme na závěrečném fakultním večírku 18. června v Akademickém klubu nebo na vyhlášení výsledků za Brno v Otevřené zahradě 12. 6. 2024.

Cyklistika pozitivně mění a prodlužuje naše životy

Fotografie zapojených týmů