Mezinárodní média zaznamenala nárůst porodnosti na Islandu devět měsíců poté, kdy národní fotbalový tým zvítězil na EURU 2016 nad Anglií, a zvýšení porodnosti v Barceloně po gólu v poslední minutě semifinále Ligy mistrů v roce 2009. Tvrzení, že úspěch týmu vede ke zvýšení porodnosti v rodinách fanoušků, se Luca Fumarco rozhodl ověřit ve svém empirickém testování.
„Porovnal jsem údaje Eurostatu týkající se měsíčních počtů porodů v jednotlivých zemích u 50 evropských států po dobu 56 let s výkonem národních fotbalových týmů na mistrovstvích Evropy UEFA a mistrovstvích světa FIFA,“ popsal vědec s tím, že při výzkumu spolupracoval s odborným asistentem Francescem Principem z Univerzity v Padově. Co ze šetření vyplynulo? Skvělý výkon během těchto turnajů snižuje porodnost o devět měsíců později přibližně o tři procentní body ve srovnání s obvyklým počtem porodů ve stejném období.
Na základě dosavadních poznatků Fumarcův výzkum ukazuje, že zábava může mít podobné, byť nechtěné účinky v zemích s nízkou porodností, kde vlády usilují o její zvýšení. Naopak v prostředí s vysokou porodností, jako jsou rozvojové země, mohou vlády omezit porodnost třeba i nepřímými zásahy, například zlepšením přístupu k zábavě a televiznímu vysílání.
Luca Fumarco získal doktorát na Linného univerzitě ve Švédsku a poslední dva roky strávil jako postdoktorand na americké Tulane University v New Orleans. Pro práci na Ekonomicko-správní fakultě se rozhodl i kvůli toužebnému návratu do Evropy. „Kromě toho se mi líbila představa, že budu pracovat na mladé a rozvíjející se katedře, která se soustřeďuje na témata mně blízká, jako je například diskriminace,“ přiznal Fumarco, který na ESF od podzimního semestru vyučuje předměty Intermediate microeconomics a Labor economics.