Jak si vybrat tu správnou „výšku“
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Na Ekonomicko-správní fakultě MU přednášel Mgr. Ljubomir Džingozov, ředitel ředitel územního odboru IROP pro Jihomoravský kraj v Centru pro regionální rozvoj ČR. Jeho přednáška s názvem „Praktická aplikace kohezní politiky v ČR“ se uskutečnila 12. dubna v rámci předmětu BPR_PIPE Politiky, instituce a právo EU.
S Centrem pro regionální rozvoj České republika má Ekonomicko-správní fakulta uzavřené memorandum o dlouhodobé spolupráci. CRR ČR je organizace řízená Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a hlavní náplní její činnosti je podpora regionální politiky vlády financovaná ze zdrojů Evropské unie. Věnuje se administraci a kontrole čerpání evropských fondů, aktuálně je to především implementace Integrovaného regionálního operačního programu.
Pan Džingozov představil činnosti, kterými se CRR ČR zabývá a zaměřil se zejména na Integrovaný regionální operační program, který podporuje rozvojové projekty v programovacím období 2021–2027. Na přednášce byla představena struktura nového programu i odlišnosti od předchozího programovacího období. V rámci programu IROP 2014–2020 bylo například postaveno nebo modernizováno 853 kilometrů silnic II. A III. Třídy a 268 kilometrů cyklostezek. Bylo také pořízeno 867 prostředků pro veřejnou dopravu, modernizováno či postaveno 140 budov pro integrovaný záchranný systém či podpořeno přes 300 mateřských a přes 2000 základních a středních škol.
Na přednášce byly podrobně vysvětleny hlavní oblasti, jejichž financování bude probíhat i v období 2021–2027. Mezi takové oblasti patří eGovernment a kybernetická bezpečnost, prevence rizik, dopravní infrastruktura, vzdělávací a sociální infrastruktura nebo čistá a aktivní mobilita. V aktuálním období bude IROP podporovat navíc nová témata, jako jsou regenerace veřejných prostranství obcí a měst (zelená infrastruktura), veřejná infrastruktura pro cestovní ruch, další dílčí aktivity např. ve zdravotnictví (paliativní péče) a širší možnosti pro komunitně vedený místní rozvoj (CLLD).
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Masarykovy univerzity v Brně (HEPII), Jakub Hlávka, od září působí jako poradce prezidenta republiky pro zdravotnictví. V této nové roli uspořádal ve spolupráci s prezidentem Petrem Pavlem a paní Evou Pavlovou kulatý stůl pod názvem „Nedostatek lékařů v regionech“, který se zaměřil na problémy pracovníků v primární péči v České republice.