Nová série propojí vědu a politiku. První z tzv. policy reports analyzuje ochotu přeočkovat se proti covid-19

11. 6. 2024 Jana Sosnová

Lidé se základním vzděláním a lidé žijící v domácnostech s čistým příjmem pod 30 tis. Kč měsíčně jsou méně ochotní nechat se přeočkovat proti covid-19. Ukázala to analýza dat z šetření Život během pandemie, kterou zpracovali výzkumníci a výzkumnice z institutu HEPII. Při rozhodování je klíčové, zda lidé věří expertům a státním institucím. Podle výzkumníků je proto důležité důvěru soustavně budovat.

Tým z Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII) zanalyzoval data shromážděná v rozsáhlém dotazníkovém šetření Život během pandemie, a to konkrétně z jeho padesáté vlny, do které se zapojilo 1677 respondentů. Analýza prokázala vztah mezi ochotou podstoupit druhou posilující dávku očkování proti covid-19 a vybranými faktory. Méně ochotné nechat se přeočkovat jsou ženy, osoby se základním vzděláním nebo středoškolským vzděláním bez maturity a členové domácností s čistým příjmem nižším než 30 tis. Kč měsíčně.

Vědci a vědkyně poukazují také na vzájemný vztah mezi rozhodnutím přeočkovat se a důvěrou, kterou lidí pociťují vůči expertům, médiím a ústavním institucím – tedy vůči aktérům, kteří formulují a přijímají celospolečensky závazná opatření. Proto je důležité, aby stát co nejdříve začal reflektovat důvěru občanů v jednotlivé instituce a skupiny osob při komunikaci svých opatření. Přestože je důvěra ve státní instituce dlouhodobý proces, je potřeba posilovat kvalitu komunikace ze strany veřejné správy již nyní.

Celý policy report institutu HEPII si můžete přečíst zde.

Vydávání policy reportů je důležité z několika důvodů. Především poskytují spolehlivé a aktuální informace, které mohou pomoci politikům a státním institucím dělat kvalitní rozhodnutí. Díky tomu mohou zavádět preventivní opatření a začít řešit problémy ještě před vznikem krize. Policy reporty také zvyšují efektivitu a úsporu nákladů díky doporučením založeným na vědeckých důkazech. Zároveň posilují legitimitu a důvěru veřejnosti v instituce a nabízejí hluboké porozumění komplexním výzvám, což umožňuje tvorbu udržitelných a efektivních strategií. Zprávy patřící do série ECON MUNI Policy Reports Series budeme zveřejňovat na našem webu a sociálních sítích.