MUNI ECON se pravidelně zapojuje do celorepublikové popularizační akce Noc vědců. I letos – byť stále pouze v online prostoru – se můžete těšit na zajímavé příspěvky našich vědkyň a vědců, tentokrát na téma „čas“.
Ondřej Krčál vám ve svém videu „Čas jsou peníze” představí úskalí oceňování času. Říká se, že čas jsou peníze, ale co to vlastně znamená? Je důležité vědět, kolik stojí náš čas. Jeho hodnota se hojně využívá třeba při dopravním plánování. Lze vůbec hodnotu času určit přesně? Pokud ve vás hodnota času probudila zvědavost, můžete si pustit také podcast, ve kterém bude téma podrobněji rozvedeno.
Ondřej Krčál na workshopu k přípravě na natáčení videa.
Štěpán Mikula bude ve svém příspěvku „Staré hříchy vrhají dlouhé stíny” zkoumat, jestli čas opravdu zhojí všechno. Vezme vás na výpravu o téměř sedmdesát let zpět do pohraniční oblasti, tzv. Sudet, ze kterých byli vyhnáni etničtí Němci. Ve vysídlených oblastech tím došlo ke zničení sociálního kapitálu a důsledky tohoto stavu lze v chování místních obyvatel pozorovat dodnes.
Štěpán Mikula si pro vás připravil příspěvek o důsledcích zničení sociálního kapitálu.
Tým ve složení Jana Soukopová, Alena Klapalová a Radoslav Škapa se v příjemném rozhovoru na téma „Už nemáme čas” zamýšlejí nad širšími souvislostmi konceptu oběhového hospodářství. Prozradí vám, jestli ještě máme čas změnit naše myšlení a odpoutat se od představy růstu za každou cenu. Z praktického pohledu si posvítí na životnost pračky nebo automobilu a také vám vysvětlí, co si vlastně představit pod pojmem „cirkulární ekonomika“.
Tak nezapomeňte, 24. 9. začíná Noc vědců!
Všem zapojeným ještě jednou moc děkujeme za jejich zájem zapojit se do popularizace vědy.