Mgr. Ing. Petra Dvořáková, Ph.D.
kancelář: 624, 6. patro, Oddělení právního vzdělávání ECON MUNI
telefon: | 549 49 4075 |
---|---|
e‑mail: |
Po absolvování Základů práva si můžeš podle svého zájmu vybrat z nabídky dalších právních předmětů vyučovaných na ECON MUNI a dozvědět se více o právním rámci fungování obchodních korporací, podmínkách výkonu živnostenského podnikání, ochraně spotřebitele, regulaci hospodářské soutěžě či sjednávání pracovních a jiných smluv. Můžeš také nahlédnout pod pokličku fungování Evropské unie či mezinárodního obchodu.
Pokud absolvuješ předměty Základy práva, Obchodní právo a Živnostenské právo, můžeš si nechat uznat zkoušku ACCA Corporate and Business Law (LW). Více informací najdeš zde.
Mezinárodnímu ekonomickému právu (právu WTO), řízení zahraničního obchodu, zvláště vnějších obchodních vztahů v rámci Evropské unie a České republiky a problematice právní regulace mezinárodních obchodních transakcí je věnován předmět Právo mezinárodního obchodu. Po jeho absolvování se budeš orientovat v institutech práva mezinárodního obchodu či budeš schopen koncipovat a sepsat kupní smlouvu s mezinárodním prvkem, včetně obchodních, dodacích či platebních podmínek a různých právních doložek. Kromě toho zvládneš reklamovat zboží a uplatnit nároky v případě porušení kupní smlouvy v mezinárodním prostředí.
Do problematiky právní ochrany investora jako osoby ve slabším postavení na kapitálovém trhu pronikneš v předmětu Právní ochrana investora. Seznámíš se s povinnostmi poskytovatelů investičních služeb při jednání se zákazníky, principy a instituty právní ochrany zákazníka v postavení spotřebitele a možnostmi mimosoudního řešení sporů mezi zákazníky a poskytovateli investičních služeb, zejména Finančním arbitrem. A jelikož s investicemi na kapitálovém trhu souvisí povinnost odvádět daně, osvojíš si rovněž schopnost uplatňovat prostředky právní ochrany při správě daní.
Konkurenčnímu prostředí a fungování trhu napomáhá Soutěžní právo. V průběhu semestru nahlédneš do komplexní problematiky ochrany hospodářské soutěže, seznámíš se se zakázanými dohodami, zneužíváním dominantního postavení či s kontrolou spojování obchodních společností. Také se dozvíš, jakým způsobem je v České republice aplikováno soutěžní právo Evropské unie. Celý předmět je koncipován prakticky se zřetelem na rozhodovací praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Zajímáš-li se o digitální technologie, můžeš si rozšířit své obzory předmětem České a evropské právo informačních technologií. Seznámíš se s působením práva v kyberprostoru, definičními autoritami a jejich odpovědností, problematikou kybernetické bezpečnosti a trestáním kyberútoků. Podrobněji prozkoumáš rovněž právo na informace, elektronické jednání, specifika smluv uzavíraných elektronickými prostředky či právo duševního vlastnictví v kontextu počítačových programů, databází a licenčních smluv.
S právním pohledem na fungování obchodních korporací, majetkovými poměry, systémem vnitřního uspořádání a právním postavením společníků, členů volených orgánů, zástupců a věřitelů obchodních korporací se seznámíš v Obchodním právu. Projdeš si celý životní cyklus obchodních korporací od jejich založení až po zánik. Ani proces likvidace, způsoby řešení úpadku, cenné papíry emitované obchodními korporacemi či pracovněprávní souvislosti fungování obchodních korporací ti nebudou cizí.
Absolvuješ-li Správní právo, organizace a činnost veřejné správy v České republice ti začne dávat smysl. Seznámíš s vymezením veřejné správy a jejími charakteristickými rysy, systémem správního práva a jeho zásadami, pochopíš význam právních záruk zákonnosti veřejné správy a pronikneš do tajů správního řízení. Stranou nezůstanou ani vybrané úseky zvláštní části správního správa, jako jsou bezpečnostní správa, správa zdravotnictví či tzv. vnitřní správa státu.
V kurzu Evropské právo pro ekonomy nahlédneš do fungování Evropské unie z ekonomického pohledu. Obeznámíš se se čtyřmi základními svobodami vnitřního trhu Evropské unie (volným pohybem zboží, osob, služeb a kapitálu) a jejich významem pro přeshraniční obchod. Dále pochopíš význam daňové harmonizace, jednotné vnější obchodní politiky či ochrany hospodářské soutěže na unijní úrovni. Stranou nezůstává ani koncept Evropské unie jako prostoru svobody, bezpečnosti a práva.
V předmětu Živnostenské právo se seznámíš s všeobecnými a speciálními podmínkami pro získání živnostenského oprávnění, osvojíš si výpočet daňových a odvodových povinností podnikajících fyzických osob, naučís se uzavírat smlouvy se zákazníky, rozlišovat mezi jednotlivými smluvními typy a aplikovat základní povinnosti podnikatele směřující k ochraně spotřebitelů. Stranou nezůstanou ani zakázané nekalosoutěžní praktiky a způsoby řešení platební neschopnosti a předlužení podnikajících fyzických osob.
Pracovní právo ti poskytne hlubší pohled do světa zákoníku práce a fungování pracovního trhu v České republice. Seznámíš s právy a povinnostmi zaměstnanců a zaměstnavatelů při sjednávání, změnách a ukončování pracovního poměru, nastavením pracovní doby zaměstnanců a výpočtem dovolené, pochopíš rozdíl mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti a dozvíš se, jak probíhá kolektivní vyjednávání. Na konci semestru budeš schopen připravit pracovní smlouvu a řešit základní pracovněprávní problémy.
kancelář: 624, 6. patro, Oddělení právního vzdělávání ECON MUNI
telefon: | 549 49 4075 |
---|---|
e‑mail: |
kancelář: 625, 6. patro, Oddělení právního vzdělávání ECON MUNI
telefon: | 549 49 3748 |
---|---|
e‑mail: |