Molekulárně biologická charakterizace tří ETA bakteriofágů kmenů Staphylococcus aureus izolovaných v českých nemocnicích

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

MIKEL Pavel RŮŽIČKOVÁ Vladislava HOLOCHOVÁ Pavla PETRÁŠ Petr MACHOVÁ Ivana

Rok publikování 2012
Druh Konferenční abstrakty
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Popis Úvod: Kmeny Staphylococcus aureus produkující exfoliativní toxin A (ETA) jsou hlavními původci epidermolytických infekcí postihujících nejenom novorozence, ale i dospělé osoby. Gen eta kódující ETA je nesen profágem integrovaným v genomu hostitelské bakterie. Cílem této studie byla molekulárně biologická charakterizace a srovnávací analýza genomu tří ETA fágů čeledi Siphoviridae, které byly indukovány z kmenů S. aureus izolovaných v českých nemocnicích v letech 2009 a 2010. Metodika: Fágová DNA byla studována s využitím restrikční analýzy (RFLP), PCR genotypizace, sekvenace klonovaných specifických restrikčních fragmentů a PCR amplikonů a bioinformatické analýzy získaných sekvencí. Výsledky: Restrikční analýzou DNA byla odhadnuta celková velikost genomu, určena shoda restrikčních profilů a identifikace jedinečných fragmentů u studovaných fágů. Bylo zjištěno, že dva ETA fágy jsou totožné a jeden se od nich výrazně liší. Srovnání sekvencí 6 modulárních regionů u studovaných fágů s odpovídajícími sekvencemi u dříve popsaných ETA fágů potvrdilo jejich vysokou heterogenitu. Klonováním specifických restrikčních fragmentů a analýzou jejich sekvencí byly zjištěny jedinečné oblasti genomu indukovaných ETA fágů. Tyto byly porovnány se sekvencemi v databázi GenBank. Části genomu specifické pro studované ETA fágy byly využity pro návrh nové PCR metody, která umožnila odhalit výskyt nových typů ETA fágů. Závěr: Studované fágy představují jedinečné a dosud nepopsané typy ETA fágů přispívající k variabilitě a virulenci S. aureus v České republice. Dosažené výsledky potvrzují nejenom velkou heterogenitu genomu ETA fágů, ale zdůrazňují také nutnost vývoje a zdokonalování metod pro jejich detekci a klasifikaci. Práce významně přispívá k upřesnění molekulární epidemiologie a charakterizace ETA produkujících kmenů S. aureus.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.