Věřte nevěřte, doktorské studium stojí za to!

9. 4. 2021 Kateřina Oleksíková

Bez popisku

Stipendium místo výplaty, titul a mindset, se kterým se v životě neztratíte? Ano!

Mnozí znáte doktorské studenty jako učitele, se kterými se potkáváte ve cvičeních, seminářích nebo jste u nich psali svou bakalářku. Pro jiné jsou to kolegové, začínající vědci, napůl studenti–napůl akademici.

Co je důležité nepodcenit

Alfou a omegou je výběr tématu a vztah doktoranda a školitele. Jak říká jedna z našich doktorandek, Zlatica Konôpková: „Je potřeba jít za tématem, které vás zajímá, a ne vybírat jen podle školitele, protože ve výsledku to budete vy a jen vy, kdo bude dané téma zkoumat. Nikoliv školitel. Doporučuji si od začátku nastavit jasná pravidla a formu spolupráce, kterou budete dodržovat.“  Zatímco s vedoucím diplomové práce konzultujete „pouze“ diplomku, školitel je pro doktoranda průvodcem, mentorem, zkušeným kolegou. I proto je potřeba nepodcenit výběr toho, s kým budete na své disertaci spolupracovat. „Důležité je vybrat si srdcové téma a ‚sednout si‘ se školitelem. Při výběru školitele se zaměřte na to, aby vám sedl nejen osobnostně, ale i stylem práce,“ dodává Michal Jirásek, absolvent doktorského studia a vyučující na ECON MUNI.

Co všechno vás čeká

Předměty, které jako doktorand musíte úspěšně absolvovat, jsou vlastně jen v prvním ročníku. Od druhého ročníku je hlavní činností váš výzkum – čtete literaturu, články, diskutujete se školitelem a kolegy, píšete příspěvky na konference nebo vedete svůj projekt s menším, ale vlastním rozpočtem. S tím se setkal během doktorátu i Michal: „Řešit vlastní projekt je vynikající a cenná zkušenost – learning by doing. Přemýšlet nad tím, co s penězi udělám, když jsou u každého projektu jasně dané účely, na co je utratit. Naučíte se plánovat práci dopředu, potkáte se s administrativou a byrokracií, která je vlastně všude v životě. Projekt mi umožnil věnovat se více tématu disertační práce, mohl jsem si naplánovat cesty na konference i spolupráci s ostatními v týmu. A navíc, když nad vámi visí Damoklův meč v podobě deadlinu, donutí vás to k soustředěnější práci, což vám při zpracování disertace také hodně pomůže.“

V rámci doktorského studia cestujete, sbíráte zkušenosti na konferencích a rostete v odborníka. Hlavně v tom ale nikdy nejste sami. Jako prezenční doktorand jste součástí týmu vaší oborové katedry, máte kolem sebe další doktorské studenty a kolegy akademiky, se kterými můžete mluvit o všem. Máte obrovské zázemí knihovny, elektronických zdrojů a databází. (A pokud vám něco chybí, můžete si to ze svého projektu pořídit.)

Za každou aktivitu si přilepšíte

Jako prezenční doktorand máte po celou dobu čtyřletého studia nárok na řádné stipendium, které se vám postupně navyšuje. Na cesty na konference máte možnost žádat o stipendia z mobilitního programu. A když vám vyjde článek v odborném periodiku, můžete získat motivační stipendium. Za výuku a plnění svých povinností na katedře ke spokojenosti vedoucího katedry máte nárok i na další finanční odměnu na základě dohody o provedení práce. Strádat u nás tedy určitě nebudete. To potvrzuje i Michal. „Já o doktorátu říkám, že je to ‚podnikání se zabezpečeným příjmem‘. Máte slušný základ, a ti šikovní přirozeně objevují příležitosti, z nichž část je spojena s dodatečnými příjmy – výuka, zapojení do projektu; je toho dost.“

Doktorand neznamená učitel

Je pravda, že v doktorské studiu se nevyhnete výuce, protože i toto si musíte jako případný budoucí akademik zažít. „Mě osobně výuka velmi bavila, protože při důsledné přípravě dá výuka vám osobně možná ještě více než studentům. Uvidíte nové souvislosti a zlepšíte se v prezentačních dovednostech,“ popisuje svou zkušenost Zlatica.

Stejný názor má i Michal, který před doktorátem ani netušil, jak moc ho výuka studentů bude vlastně bavit. „Učit je dobrá zkušenost pro vědce – prezentovat složité myšlenky jednoduše a zábavně. Nikdy nevíte, jestli vás to nezačne bavit, dokud si to nevyzkoušíte. Navíc tu nevzniká závazek, že budete týdně učit spoustu hodin. Je to na domluvě.“

Výuka je jen střípek do mozaiky dovedností – i když po doktorátu nezůstanete na naší nebo jiné fakultě, schopnost přednášet, prezentovat, zaujmout publikum, zadat úkol a k němu zpětnou vazbu nebo vést skupinu lidí využijete v jakékoliv práci. „Umět vysvětlit druhým, co po nich chcete, a zadávat smysluplné úkoly. To jsou věci, které uplatníte v jakékoliv komunikaci, nejen jako akademik,“ dodává Michal.

Doktorand může, ale nemusí zůstat na fakultě jako akademik

Vystudovat doktorát a získat titul Ph.D. neznamená stát se automaticky vědcem a vysokoškolským učitelem. Je to jedna z možností. Pokud vás výzkum, objevování nových zákonitostí či odkrývání souvislostí pohltí natolik, že je chcete předávat dalším, je to jen na vás. Stejně tak ale můžete už během studia v souvislosti se svým výzkumem navázat spolupráci s firmou, úřadem, bankou či jakoukoliv další institucí a pracovat po ukončení studia v ní. Zaměstnavatel ocení váš způsob myšlení, řešení problémů a prezentaci výsledků nejen v oboru, který si zvolíte.

Zajímá vás, jak se stát doktorandem?

Stejně jako u každého studia je potřeba vybrat si jeho zaměření a podat si přihlášku. Ale pozor, vybrat si obor neznamená pouze kliknout na „studijní program“. Jak už jsme uvedli výše, jako první je třeba najít si pro vás zajímavé téma a školitele, pod jehož vedením se tématu budete věnovat. Protože to je ta hlavní činnost během doktorského studia: objevovat, vymýšlet, hledat, zkoušet, obhajovat, komunikovat průběh a výsledky svého výzkumu.

Podívejte se na nabídku doktorských studijních programů, kde si můžete vybrat i svého budoucího školitele, a také na to, jak se přihlásit. Přihlášky je možné podávat do 31. května 2021.

Chcete vědět víc?

Zeptejte se vedoucího své diplomové práce, studijního poradce na katedře, zeptejte se na studijním oddělení své referentky nebo napište koordinátorce pro doktorské studium. Buďte aktivní a nebojte se vzít budoucnost na fakultě do svých rukou, doktorské studium vám vaši píli zaručeně vrátí a věříme, že dokonce předčí vaše očekávání!

A co by vám při rozhodování doporučila naše doktorandka Zlatica?

„Poradila bych, ať se zamyslíte, co od doktorátu očekáváte, že vám přinese. Pokud vás napadne jako první a hlavní věc titul, tak do toho asi nechoďte. Pokud však toužíte po objevování nových věcí a chcete předávat vědomosti dál, tak to naopak určitě zkuste. Doktorát je náročný, chce to vytrvalost, odhodlání, častokrát i sebezapření, ale když se člověk překoná, zažije mnoho krásných chvil, rozšíří si obzory a vylepší své schopnosti. A bonus? Prodloužíte si mládí! 😊


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.