Rady a tipy pro rozhodování o výběru vysoké školy
1. Jaký chceš studovat obor?
Zní to jednoduše, ale mnoho lidí přesně neví, co by je mohlo bavit. Pro začátek je fajn prozkoumat poptávku i nabídku – tedy podívat se, o jaká povolání je největší zájem dnes a odhadnout trendy v budoucnosti. Co víme:
- Do roku 2030 poroste potřeba vysoce kvalifikovaných pracovníků s vysokoškolským vzděláním, jako jsou řídící pracovníci, specialisté a dále vysoce odborné profese vyžadující střední nebo vysokoškolské vzdělání, např. v oblasti práva, obchodu a ICT.
- Na jedné straně stoupá důležitost „tvrdých“ znalostí, především těch technických, zároveň ale budou ve světě práce více než kdy dříve potřeba měkké dovednosti – komunikace, spolupráce, řešení problémů, adaptabilita, vytrvalost, a hlavně schopnost učit se v neustále se měnícím prostředí nové věci. Právě učenlivost je považována za klíčovou kompetenci budoucnosti. Ten, kdo se bude umět přizpůsobit rychlým změnám na trhu práce a naučí se používat nové technologické a digitální postupy, bude v budoucím pracovním světě úspěšný.
- Mezi obory budoucnosti určitě patří digitální transformace, smart cities, smart homes, analýza dat, biotechnologie, internet věcí, kyberbezpečnost, nové materiály, fintech, AI nebo machine learning.
Potom prozkoumej své zájmy a předpoklady – co tě baví natolik, že se od toho nemůžeš odtrhnout? Když si představíš ideální budoucnost, kde se vidíš? Takové cvičení si můžeš udělat sám/a, s kamarádem, rodiči nebo využít služeb kouče či psychologa.
2. Projdi si žebříčky univerzit
Podívej se na různé žebříčky pro představu o reputaci univerzity, hlavně v oboru, který tě zajímá. Na co se zaměřit? Důležité jsou faktory jako je poměr studentů na učitele a výzkumný výstup. Ten je posuzován v rámci mezinárodních žebříčků. Nejznámější jsou tyto:
3. Získej co nejvíc informací o škole, která tě zajímá
- Zkontroluj si obsah kurzů – projdi si osnovy programů, o které máš zájem. Název programu ti sám o sobě mnoho neřekne. Projdi si popisy kurzů, někdy najdeš i profily vyučujících na sítích.
- Koukni se, jak je škola propojená s praxí – s jakými institucemi spolupracuje a jak.
- Podívej se, na jaké školy můžeš vycestovat na studijní pobyt. Je dobré se nedívat jen na destinaci, ale především na úroveň zahraničních škol. Mrkni, kolik spolupracujících škol je v žebříčku TOP 500.
- Navštiv školu osobně. To ti dá představu o prostředí, zázemí školy a její kultuře. Mluv s vyučujícími, pokud to jde. Neboj se klást otázky.
- Zvaž, v jaké lokalitě škola je a zda ti sedí místní životní styl – preferuješ univerzitu ve velkém, nebo menším městě? Zvaž životní náklady, klima a blízkost domova.
- Zhodnoť podpůrné služby nabízené univerzitou, jako je kariérní poradenství, služby duševního zdraví a podpora studentů.
- Prozkoumej mimoškolní aktivity – je na škole zázemí pro sporty, působí tu spolky a kluby? Univerzitní život není jen o akademické stránce, je to také čas osobního růstu a navazování kontaktů.
- Sleduj sociální sítě vybrané školy – dají ti obrázek o skutečném životě na fakultě a taky o atmosféře, která tam panuje.
- Zjisti si, jak je to s prací při studiu – zeptej se na dnech otevřených dveří nebo současných studentů – většina škol už kontakty na studenty nabízí. Je dobré mít reálná očekávání ohledně kombinace práce a školy a vybrat si takovou školu, která do tvých představ sedí.
- Udělej si finanční rozvahu – zhodnoť náklady na školné, ubytování, dostupnost stipendií a další možnosti finanční pomoci.
Na závěr rychlotest pro ty z vás, kteří zvažují studium na ECON MUNI:
- Zajímá tě, jak funguje svět a chceš porozumět jeho zákonitostem?
- Jsi spíš systematický a analytický typ než rozevlátý bohém?
- Technologie a trendy v nich tě vyloženě baví?
- Matematika nemusí být tvůj koníček, ale úplně tě neděsí?
- Láká tě přijít brzy do kontaktu s praxí a neučit se jen čistou teorii?
- Hledáš studijní prostředí, které podporuje samostatnost, ale zároveň nabízí podporu a pomocnou ruku?
- Česko je pro tebe malé hřiště, láká tě podívat se taky do zahraničí?
- Chceš se zapojit do dění na škole, kterou budeš studovat?
Pokud jsi alespoň na 5 otázek odpověděl/a kladně, ECON MUNI je fakulta, kde se ti bude líbit!
A pokud ještě pořád nevíš, nestyď se požádat o radu – požádej o konzultaci kariérního poradce, vyučující na střední škole (ti často velmi dobře vědí, co jsou tvoje silné a slabé stránky), kamarády nebo rodinu.
Přejeme hodně štěstí a kvalitní analýzu informací při výběru!