Jak se na ECON MUNI peče DOBRO(den)
Naladit se na Vánoce, popovídat si u cukroví a punče se spolužáky a vyučujícími, a hlavně přispět na dobrou věc – to jsou hlavní důvody, proč ECON MUNI zopakovala loňský úspěšný koncept Dobrodne.
Ve třetím ročníku soutěže Cena Atlas Copco Services, která oceňuje skvělé nápady v oblasti Business Services, zabodovali čtyři diplomanti z Ekonomicko-správní fakulty MU. Jejich prakticky zaměřené diplomové práce věnující se současným problémům a příležitostem zaujaly porotu a dostaly se tak mezi šestici nejlepších přihlášených přihlášených prací.
Stříbrnou příčku v soutěži o nejlepší ekonomické diplomové práce obsadil Dmytro Koroľ z Katedry financí. Ten se ve své práci s názvem „Predicting bank failure“ věnoval modelování možného krachu bank. V práci pod vedením Olega Deeva inovativním způsobem nastavil pravidla pro analýzu dat získaných od 908 bank pomocí strojového učení. Díky tomu dokázal Dmytro na základě vstupních dat simulovat obrovské množství modelů krachů bank a vybrat z nich ten nejpřesnější. Jeho práce je praktickou ukázkou toho, jak a k čemu lze strojové učení efektivně využít.
Třetí místo obsadila Tereza Čtvrtníková z Katedry podnikového hospodářství s diplomovou prací s názvem „Projektové řízení v podniku – současné problémy“. Pod vedením Sylvy Žákové Talpové se v práci zaměřila na teorii i aplikaci projektového řízení pro konkrétní firmu, a to za využití přístupu Scrum. Tato agilní metoda řízení je schopna reagovat na neustále se měnící požadavky a praktická část autorčiny práce obsahuje řadu doporučení na změny, které může firma provést pro optimalizaci řízení svých projektů.
V kategorii „Top six rated“ byla oceněna také Karolína Urbanovská z Katedry regionální ekonomie a správy. V její práci „Spotřebitelé Generace Z a smart maloobchod v České republice: společenské a ekonomické výzvy“ pod vedením Josefa Kunce se studentce podařilo analyzovat nákupní chování mladých lidí ve spojení se smart technologiemi.
Do nejlepší šestky se dostal i Michal Havlík z Katedry financí s diplomovou prací „Srovnání vybraných investičních nástrojů s možným generováním pasivního příjmu“. V práci pod vedením Dagmar Vágnerové Linnertové analyzoval a srovnával investiční nástroje, které nabízí příležitost pro vytváření pravidelného příjmu.
Při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže bylo oceněno celkem deset studentů, šest nejúspěšnějších z nich si mezi sebou rozdělilo výhry v souhrnné výši 31 tisíc korun. Během vyhlášení byli rovněž oceněni i vedoucí vítězných diplomových prací.
Všem oceněným srdečně gratulujeme a přejeme další úspěchy na jejich skvěle nakročené životní dráze.
Naladit se na Vánoce, popovídat si u cukroví a punče se spolužáky a vyučujícími, a hlavně přispět na dobrou věc – to jsou hlavní důvody, proč ECON MUNI zopakovala loňský úspěšný koncept Dobrodne.
S blížícím se koncem roku přinášíme shrnutí nejzajímavějších událostí a úspěchů z oblasti vědy a výzkumu na ECON MUNI. Naši vědci a vědkyně se podíleli na projektech s přímým dopadem na společnost, slavili úspěchy v grantových soutěžích nebo pomáhali politikům a veřejné správě dělat lepší rozhodnutí pomocí nové série tzv. policy reports.