Jak si vybrat tu správnou „výšku“
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Expert na oficiální statistiky profesor Steve MacFeely na Ekonomicko-správní fakultě MU představil výzvy, kterým čelí globální instituce ve službách veřejnosti ve věku velkých dat a zdůraznil nutnost statistické gramotnosti ekonomů.
Ve dnech 11.–14. dubna 2022 navštívil ESF expert OSN Steve MacFeely a o svoje zkušenosti i vize se podělil ve třech přednáškách souvisejících s datovými a statistickými výzvami 21. století.
Prof. Feely je v současnosti ředitelem analytického oddělení WHO. V rámci OSN řídil rovněž analytické oddělení UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development), má tedy velkou zkušenost i s agendou hospodářské a obchodní spolupráce zejména z pohledu oficiálních statistik. Zároveň je místopředsedou komise hlavních statistiků všech součástí OSN (Committee of the Chief Statisticians of the United Nations System) rozšířené i o hlavní statistiky a statističky Světové banky, Eurostatu, OECD, MMF a dalších mezinárodních institucí (Coordination Committee of Statistical Activities). Za podpory generálního tajemníka OSN koordinuje vznik Globální datové konvence.
Jeho zkušenost s oficiálními statistikami, nadhled globálního uvažování i promýšlení výzev v oblasti datových věd obohatili přednášky předmětů „Statistika 2“ i „Quantitative Methods for Decision Making“. V přednášce Statistika 2 promluvil o poptávce po absolventech ekonomických škol s vysokou statistickou gramotností. Zdůraznil kompetence a dovednosti pro konceptuální práci, jež ve věku velkých dat vyžaduje propojování znalostí z ekonomie, statistiky, technologií, ale i porozumění etickým principům, či společenským tématům.
V přednášce Quantitative Methods for Decision Making předvedl na příkladě rozvojových ekonomik malých ostrovů, s jakými výzvami se oficiální statistici vypořádávají – například při nastavování klasifikačních kritérií. I zdánlivě triviální pojmy jako „ostrov“, „malý“, či „rozvojový“ nevedou k jednoznačné klasifikaci a na ni navázanou rozvojovou pomoc.
Poslední přednáška prof. Feelyho se zabývala tím, zda „Revoluce dat“ je jenom prázdné slovní spojení, či zda skutečně prožíváme datovou revoluci a co to pro naše životy znamená.
Erudice Steva MacFeelyho i jeho schopnost zaujmout oficiálními statistikami poskytly studentům potřebný nadhled rozšiřující základní osnovy statistických předmětů fakulty.
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Ne všichni lidé žijící v Česku mají stejný přístup ke zdravotní péči. Potvrdila to nová analýza vědců a vědkyň z ECON MUNI a institutu SYRI. Horší přístup k péči praktických, dětských a zubních lékařů nemají jen lidé žijící v příhraničních oblastech, ale je problémem i ve Středočeském kraji. Nejrovnější přístup k tzv. primární péči má ve srovnání s ostatními kraji obyvatelstvo Zlínského a Jihomoravského kraje a Prahy.