Jak si vybrat tu správnou „výšku“
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Už se to blíží. Brzy z tebe bude bakalář. Máš za sebou tři roky skvělé práce, ušel jsi kus cesty. Ať už u nás nebo na jiné vysoké škole. Jenže tahle cesta nekončí – má ještě pokračování! Můžeš to dotáhnout ještě dál – přihlas se na navazující magisterské studium na ECON MUNI. Našim inženýrům se otevírají dveře k mnoha atraktivním pracovním místům i k zajímavé výši finanční odměny.
Nejprve si zapiš do diáře to nejdůležitější – přihlášky na navazující magisterské studium se na ECON MUNI se musí podat a taky zaplatit do 30. listopadu 2022. Pokud úspěšně projdeš přijímacím řízením, nastoupíš do prezenční formy studia v jarním semestru 2023. Zajímá tě ekonomie, finance, hospodářská politika samostatně nebo v kombinaci s mezinárodními vztahy, matematické a statistické metody v ekonomii, regionální rozvoj nebo veřejná ekonomika a správa? Z toho všeho si můžeš vybrat program, který je pro tebe ten pravý.
„Bakalářské studium je pro mě takovým mezistupněm či záchytným bodem, kdy se každý může rozhodnout, čemu konkrétně se chce věnovat, zvážit možnosti studia na jiných univerzitách či v zahraničí. Díky tomu si pak každý může vybrat, co ho baví. Navazující studium pak dává ještě větší smysl a začíná se prolínat například se zaměstnáním v oboru,“ vysvětluje Ondřej Procházka, který na ECON MUNI studuje ve 3. semestru navazujícího magisterského studia program Regionální rozvoj.
Podobně smýšlela také Dagmar Biersaková, studentka 1. semestru navazujícího magisterského studia v programu Finance a právo. „Upřímně jsem o jiné variantě ani neuvažovala. Titul Ing. je jedna věc, ale ty každodenní zážitky a možnosti na fakultě mi dávají mnohem více. Takže potom, co jsem k tomu všemu zjistila, že moji spolužáci také pokračují ve studiu, nebylo o čem diskutovat. Dle mého názoru je na navazujícím studiu ještě více prostoru pro volitelné předměty než na tom bakalářském. ECON MUNI nabízí spoustu zajímavých předmětů, které jsem ale na bakaláři nestihla absolvovat, tak jsem ráda, že teď mám konečně příležitost. Člověk si ani neuvědomuje, kolik toho jako student může využít,“ říká Dagmar.
Podle Ondřeje je navazující studium poměrně velkou změnou. „Každý má už hodně za sebou, vytváří se nové kolektivy a výuka se staví na základech získaných z předešlého studia. Předáváme si poznatky se studenty, kteří absolvovali bakalářské studium na jiných univerzitách, a máme větší kontakt s praxí a současným děním. Většina z nás se úzce profiluje a věnujeme se problematice svého oboru, který probíráme velice do hloubky,“ hodnotí své dosavadní zkušenosti.
„Já se zase těším na zajímavé diskuse s pedagogy a spolužáky, na přednášky odborníků na fakultě, ale také na společné obědy a kávy v našem oblíbeném bufetu. Polovinu bakalářského studia jsem totiž studovala online a navazující studium si hodlám pořádně užít,“ říká Dagmar a dodává: „V příštím semestru mě také čeká semestrální pobyt v zahraničí, tak jsem zvědavá na srovnání univerzitní výuky v jiné zemi.“
Navazující magisterské studium má ještě jednu nespornou výhodu – je úzce propojeno s praxí. To potvrzují i naši studenti. „Navazující studium ukáže skutečnou problematiku daného oboru a vše se zaměřuje na konkrétní příklady z praxe. Celé studium je pak krásně uchopitelné a velice přínosné,“ říká Ondřej. „Já v tomto semestru zase docházím na Odvolací úřad finančního ředitelství, kde vidím, jak daňová kontrola funguje v praxi. Je to skvělá příležitost,“ shrnuje Dagmar.
Po absolvování navazujícího magisterského studia se ti tím otevírají širší možnosti pracovního uplatnění a také vyšší finanční ohodnocení. Průměrný hrubý nástupní plat našich absolventů se pohybuje okolo 43 000 Kč.
Inženýrský titul od nás se ti zkrátka vyplatí. Tak neváhej a podej si přihlášku včas!
Dagmar Biersaková
studentka navazujícího magisterského programu
Finance a právo
Ondřej Procházka
student navazujícího magisterského programu
Regionální rozvoj
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Ne všichni lidé žijící v Česku mají stejný přístup ke zdravotní péči. Potvrdila to nová analýza vědců a vědkyň z ECON MUNI a institutu SYRI. Horší přístup k péči praktických, dětských a zubních lékařů nemají jen lidé žijící v příhraničních oblastech, ale je problémem i ve Středočeském kraji. Nejrovnější přístup k tzv. primární péči má ve srovnání s ostatními kraji obyvatelstvo Zlínského a Jihomoravského kraje a Prahy.