Jak si vybrat tu správnou „výšku“
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Po loňském úspěšném premiérovém ročníku se stal Den s partnery osvědčenou platformou, kde se studenti, zaměstnanci fakulty a fakultní partneři mohou sejít a inspirovat se navzájem.
O tom, že tento model skvěle funguje, svědčila plná posluchárna studentů, akademiků a zástupců 14 spolupracujících firem a organizací, které přijaly 21. 3. pozvání k několika panelovým debatám a workshopům.
Při zahájení akce děkan fakulty Jiří Špalek a proděkanka Sylva Žáková Talpová krátce poděkovali partnerům za dosavadní spolupráci a poté už začala úvodní moderovaná diskuse, ve které se vystřídalo 6 zástupců partnerských firem. Každý z diskutujících partnerů byl požádán o krátké zhodnocení dosavadní spolupráce s fakultou a o své postřehy ze spolupráce se studenty.
Vyšlo najevo, že firmy vnímají studenty jako investici do budoucna a snaží se jim poskytnout co nejkomplexnější představu, jaký kolektiv a jaké úkoly je u nich mohou čekat. Manažeři, kteří se studenty pracují, nejen využívají jejich schopností k plnění konkrétních úkolů, ale také je berou s sebou na zajímavé schůzky a upozorňují je na různé aspekty a variabilitu činností ve firmě. Pro studenty je pak jednodušší najít si to, co je bude opravdu zajímat a bavit, a pochopí chod firmy v širších souvislostech. Koneckonců pro mnoho partnerů už jsou absolventi ECON MUNI stálou a stěžejní součástí jejich kolektivů. Taková praxe se tedy vyplatí oběma stranám.
Ve druhé části odpoledne se sešlo 6 HR manažerů, aby se studenty diskutovali o tom, jak se nejlépe připravit na přijímací pohovor. Zájem o toto téma byl velký a přes sli.do padalo mnoho dotazů na konkrétní aspekty výběrového řízení. Studenty například zajímalo, zda je lepší on-line či off-line pohovor, jak moc si potřebují nastudovat fakta o potenciálním zaměstnavateli nebo co rozhodne ve prospěch konkrétního kandidáta.
Z přítomných HR odborníků se většina shodla na tom, že preferují pohovory s uchazeči naživo a vnímají pozitivně, když se uchazeč o práci zajímá v první řadě o náplň práce a až poté o výši platu nebo benefity. Shodli se také na tom, že důležitější než tituly a roky praxe je pro ně ochota se v nové práci učit a také osobnostní „match“ kandidáta s kolektivem a kulturou firmy.
V pozdnějším odpoledni bylo během Dne s partnery také možné navštívit workshop o reportingu a datové analytice, specializované workshopy fakultních partnerů nebo se dozvědět více o projektu ECON MUNI orientovaném na cirkulární ekonomiku (DICIM).
Mnohokrát děkujeme zástupcům partnerských firem a organizací, kteří přišli Den s partnery osobně podpořit a přinesli své zkušenosti a postřehy, díky kterým naši studenti mají mnohem lepší představu, co je v budoucnu v praxi čeká! Děkujeme zástupcům Atlas Copco, Centra pro regionální rozvoj, CzechInvest, Deloitte, EY, FNZ, Intecs, Magistrátu města Brna, Nejvyššího kontrolního úřadu, On Point, PKF Apogeo, UniCredit Bank, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Zebra Technologies.
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Ne všichni lidé žijící v Česku mají stejný přístup ke zdravotní péči. Potvrdila to nová analýza vědců a vědkyň z ECON MUNI a institutu SYRI. Horší přístup k péči praktických, dětských a zubních lékařů nemají jen lidé žijící v příhraničních oblastech, ale je problémem i ve Středočeském kraji. Nejrovnější přístup k tzv. primární péči má ve srovnání s ostatními kraji obyvatelstvo Zlínského a Jihomoravského kraje a Prahy.