Jak si vybrat tu správnou „výšku“
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Fakultní akce, která rozšířila obzory studentům, akademikům i mnohým firmám, tak si budeme pamatovat Den s partnery. Letošní první ročník nadchl všechny zúčastněné a stane se tak novou tradicí na Ekonomicko-správní fakultě MU.
Den zasvěcený spolupráci, sdílení pracovních zkušeností a vzájemnému inspirování se odehrál na Ekonomicko-správní fakultě v úterý 10. května. Studenti a akademici měli na Dni s partnery možnost nahlédnout pod pokličku spolupráce s fakultními partnery. „Je naší rolí vám studentům ukázat, jak to ve firmách chodí a jak porozumět všem rozhodovacím procesům,“ zahájila akci proděkanka pro vnější vztahy Sylva Žáková Talpová. V první části programu se představilo devět firem, které s fakultou pojí velmi úspěšné spolupráce. Po představení každé z nich předali řečníci studentům dárky v podobě nových pracovních příležitostí, možností stáží nebo nabídky pomocné ruky při psaní diplomové práce.
Důležitým prvkem akce se stala inspirace, a to i pro samotné fakultní partnery. Zástupci jednotlivých firem tak načerpali inspiraci od ostatních, a to nejenom v ohledech organizačních, ale i v možném posílení spolupráce s Ekonomicko-správní fakultou MU a zdejšími studenty. Někteří své projevy obohatili o vlastní zkušenosti a dodali tak studentům kromě inspirace také odvahu. Zmiňovali, jak důležité je mít silnou vůli a věřit si. „Jako absolventa ESF mě při výběru práce nejvíce zajímalo, jestli budu moci kariérně růst. Zjistil jsem, že můžu během osmi let vyrůst o čtyři pozice,“ uvedl za UniCredit Bank Petr Jeski.
Praktické dotazy studentů přišly na řadu ve druhém bloku. Nejprve se dozvěděli o výhodách, které jim poskytne již při studiu profesní síť LinkedIn, a následně zjistili, jak zabodovat u pohovoru a jak se umět se prodat. „Nebojte se na pohovoru sdílet své koníčky. To, že se něčemu věnujete a umíte se do něčeho zažrat, je přidaná hodnota. Pokud děláte týmové sporty, napoví mi to, že jste týmový hráč,“ poradil Martin Matuna z firmy Noark. Dále pomohli rozptýlit veškeré obavy studentů. Zdůraznili, aby se v životě nestyděli za své předchozí pracovní zkušenosti, i když se nedotýkají daného oboru. „Nevadí, když jste dělali různé práce, které spolu třeba ani nesouvisí. Každá práce vám něco dá a posune vás dál. Jde především o motivaci,“ řekl Petr Doležal z Atlas Copco.
Dalším přínosem ve výběrovém řízení jsou zkušenosti, proto je vhodné, aby se studenti snažili pracovat již při studiu, alespoň částečně. Stejně tak je ale nutné být připravený neustále se zlepšovat i po dokončení studia a neustrnout na mrtvém bodě. „Je důležité, aby studenti pochopili, že i když vyjdou ze školy s určitými schopnostmi a znalostmi, tím to nekončí. Musí mít touhu posouvat se dál tam, kam se posouvá svět. Učit se novým věcem,“ popsala Eva Sklenářová ze Zebra Technologies.
Akce umožnila i vhled do problematiky chodu firem za pandemie Covid-19, kdy restriktivní opatření zásadně změnila chování podniků. Zvýšila se pracovní flexibilita, digitalizace a online komunikace. Do popředí se dostalo využití platformy MS Teams a cloudových technologií, jejichž užívání se bude i nadále zvyšovat. I v této oblasti se však studenti mohou těšit na spolupráci s firmami na projektech, závěrečných pracích nebo stážích. Den s partnery přinesl v neposlední řadě spoustu nových nápadů na užší spolupráce ve výuce v oblastech soft skills nebo datové analytice.
Přátelskou atmosféru umocnil coffe break ve foyer ESF, kde si hosté vychutnali raut a delikátní kávu. Tento meziblok umožnil osobní setkání tváří tvář studentů a akademiků se zástupci firem, ale také interakci mezi firmami samotnými. Děkujeme všem, kteří se do Dne s partnery zapojili a přišli tak inspirovat sebe i ostatní. Děkujeme společnostem Deloitte, Noark Electric, UniCredit Bank, Zebra Technologies, Atlas Copco, Dynatech, Kyndryl, NeoVize, Oracle Netsuite, Solitea, VBH, Y Soft, Centru pro regionální rozvoj a Magistrátu města Brna.
Správný výběr vysoké školy může zásadně ovlivnit to, jak budeme v životě spokojení a úspěšní. Co všechno vzít v úvahu a na co nezapomenout, pokud chcete posoudit všechna pro a proti, vám poradí následující článek.
Ne všichni lidé žijící v Česku mají stejný přístup ke zdravotní péči. Potvrdila to nová analýza vědců a vědkyň z ECON MUNI a institutu SYRI. Horší přístup k péči praktických, dětských a zubních lékařů nemají jen lidé žijící v příhraničních oblastech, ale je problémem i ve Středočeském kraji. Nejrovnější přístup k tzv. primární péči má ve srovnání s ostatními kraji obyvatelstvo Zlínského a Jihomoravského kraje a Prahy.