„Postav dům…“: Česká rodinná odysea – začátek

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Fakultu sociálních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

ŠMÍDOVÁ Iva

Rok publikování 2011
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Sociální studia
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Obor Sociologie, demografie
Klíčová slova young family; housing; gender aspects of family life; barriers to parenthood; interaction between an actor and structure
Popis Stať tematizuje vztah dostupnosti a podmínek bydlení mladých rodin s genderovou strukturou společnosti a její reprodukcí. Konceptuální část analýzy odhalila jen velmi omezenou pozornost věnovanou fenoménu bydlení v souvislosti s genderovými vztahy, a to jak v anglosaském tak českém sociálněvědném kontextu. V empirické části text zachycuje výseč osudů 26ti mladých rodin z Brna a okolí zhruba pět let poté, co se jim narodilo první dítě. Text nabízí oblasti, kde lze v empirické praxi (podle výpovědí komunikačních partnerek a partnerů) odhalit rozpouštění genderově duálního světa a které naopak zůstávají jeho baštam, a to právě v souvislosti s bydlením. Ukazuje, že možnosti bydlení, spolu se společenským imperativem vlastnického bydlení naplňujícího požadavky komfortního prostoru i lokality, zasahují do škály voleb, které těmto rodinám zbývají k organizaci rodinného života, práce a péče, poměrně výrazně. Jejich životní cesty jsou přitom (také v současném nastavení státních sociálních politik) prezentovány jako silně privatizovaná, soukromá řešení. Jejich výsledkem je často kombinace vysoké zadluženosti (úvěry, hypotéky) s vysokými splátkami a izolace pečujícího rodiče, jehož bydlení "v přírodě" limituje v dostupnosti jak pracovních příležitostí tak zařízení péče o děti. Jde o okolnosti, jež se významně promítají do možností, jak péči a práci (nutnou navíc k umoření splátek) kombinovat. Deskriptivní informace obsažené v textu dokumentují některé změny v charakteristikách zkoumaných rodin, v rodinných životních drahách tohoto specifického vzorku rodin. A to od dřívějších fází výzkumu zaznamenávajících jejich společný život a vyjednávání o tomto uspořádání, včetně jeho vývoje od stadia představ (zachycených v první fázi výzkumu v zimě 2005–6 ), prvních zkušeností (2. fáze výzkumu, letní období 2006) až po dnešní stav a jeho hodnocení partnerkami i partnery (3. fáze výzkumu – léto 2010) s výhledem do budoucna.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.