Vakcinace pacientů s mnohočetným myelomem dendritickými buňkami loadovanými monoklonálním imunoglobulinem:preklinické a první klinické výsledky klinické studie fáze II.

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Lékařskou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

OČADLÍKOVÁ Darina ZAHRADOVÁ Lenka KOVÁŘOVÁ Lucie MICHÁLEK Jaroslav HÁJEK Roman

Rok publikování 2007
Druh Článek ve sborníku
Konference Edukační sborník XXXI. Brněnské onkologické dny s XXI. Konferencí pro sestry a laboranty
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Onkologie a hematologie
Klíčová slova Multiple myeloma; dendritic cell; monoclonal immunoglobulin.
Popis V roce 2004 proběhla v našem centru první klinická studie fáze II, kde byl pacientům s mnohočetným myelomem (MM) podáván monoklonální imunoglobulin (Id-protein) po konjugaci s imunogenním nosičem keyhole limpet hemocyanin (KLH). Vakcína byla použita ve skupině 12 nemocných se stabilním nebo mírně aktivním onemocněním. Výsledky naznačily, že imunitní systém nemocných je schopen reakce na podaný antigen, který však není natolik imunogenní, aby vyvolal klinickou odpověď. Proto byla v našich laboratořích připravena vakcína nové generace s využitím dendritických buněk (DB), které jsou považovány za nejúčinnější antigen-prezentující buňky. DB byly získány z periferní krve pacientů s MM a kultivovány po dobu 9 dnů za přítomnosti cytokinů IL-4 a GM-CSF. Pátý den kultivace byl přidán autologní Id-protein vyizolovaný z plazmy pacientů metodou afinitní chromatografie. Úplné dozrání DB bylo dokončeno přidáním TNF-alfa. Devátý den kultivace jsou pacientům splňujícím kritéria pro zařazení do studie (po vysokodávkované chemoterapii s autologní transplantací kmenových buněk se stabilním nebo mírně aktivním onemocněním, u kterých nebyla indikovaná standardní terapie) podávány plně zralé DB aktivované Id-proteinem v množství vyšším než 1x106 (průměr 9,52 x 106 DB). Kontrola připravené vakcíny byla prováděna z hlediska kvality (bezpečnostní testy na přítomnost endotoxinu, mykoplazmat a mikrobiologické vyšetření, flowcytometrický panel) a kvantity (dostatečný počet vitálních, zralých a funkčních buněk). Od června 2006 do ledna 2007 bylo aplikováno celkem 24 vakcín 4 pacientům. Každý pacient obdržel 6 vakcín s odstupem 1 měsíce. Zralé DB loadované Id-proteinem splňovaly kritéria pro klinickou aplikaci: vitalita a počet buněk, morfologie a funkční charakteristika DB: více než 40% HLADR+CD80/CD86 pozitivních DB (50,10-99,30%, průměr 87,08% pro HLADR/CD86+ DB), vyšší exprese CD80, CD83 a CD86 povrchových antigenů po naloadování Id-proteinem a in vitro dozrání DB z 5,18% to 94,83% (průměr) pro CD86+ DB. Všechny vakcíny byly velmi dobře tolerovány bez jakýchkoliv vedlejších účinků a projevů toxicity. Klinická studie bude dále pokračovat po zařazení dalších vybraných pacientů s MM.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.