Vybrané přírodní extrémy a jejich dopady na Moravě a ve Slezsku

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

BRÁZDIL Rudolf BŘEZINA Ladislav DOBROVOLNÝ Petr DUBROVSKÝ Martin HALÁSOVÁ Olga HOSTÝNEK Jiří CHROMÁ Kateřina JANDERKOVÁ Jana KALÁB Zdeněk KEPRTOVÁ Kateřina KIRCHNER Karel KOTYZA Oldřich KREJČÍ Oldřich KUNC Josef LACINA Jan LEPKA Zdeněk LÉTAL Aleš MACKOVÁ Jarmila MÁČKA Zdeněk MULÍČEK Ondřej ROŠTÍNSKÝ Pavel ŘEHÁNEK Tomáš SEIDENGLANZ Daniel SEMERÁDOVÁ Daniela SOKOL Zbyněk SOUKALOVÁ Eva ŠTEKL Josef TRNKA Miroslav VALÁŠEK Hubert VĚŽNÍK Antonín VOŽENÍLEK Vít ŽALUD Zdeněk

Rok publikování 2007
Druh Odborná kniha
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Popis Morava a Slezsko patří stejně jako celá České republika k těm částem světa, kde přírodní extrémy působí každoročně větší či menší materiální škody a nezřídka si vyžádají i ztráty na lidských životech. Platí to především o povodních, které jsou v případě střední Evropy vůbec nejničivějším přírodním fenoménem a nabývají charakteru přírodních katastrof jako tomu bylo např. v červenci 1997 nebo srpnu 2002. Vedle nich ovšem nelze opomenout ani řadu dalších hydrometeorologických extrémů, jako jsou např. přívalové a dlouhotrvající srážky, sucha, vichřice, krupobití, námrazové jevy, velké množství sněhu, extrémní teplé či studené vlny, jejichž projevy lze zaznamenat v lokálním až regionálním měřítku. Významné lokální dopady v krajině mohou mít rovněž geomorfologické extrémy, které jsou představovány zejména svahovými procesy (např. sesuvy, skalní řícení, bahenní a blokovo-bahenní proudy).
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.