Pedal Bypass in Salvage of Critically Ischemic Limb with Unsatisfactory Preoperative Angiography

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Lékařskou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Pedální bypass při záchraně kriticky ischemické končetiny s nepříznivým předoperačním angiografickým nálezem
Autoři

STAFFA Robert LEYPOLD Jindřich VLACHOVSKÝ Robert

Rok publikování 2005
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Interactive CardioVascular and Thoracic Surgery, Current Contents
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Kardiovaskulární nemoci včetně kardiochirurgie
Klíčová slova pedal bypass - chronic critical lower limb ischemia - diabetic foot gangrene - limb salvage
Popis Úvod: Příčinou chronické kritické ischemie dolní končetiny je často kombinace diabetické angiopatie a aterosklerotické obliterace bércových tepen. Posledním stadiem tohoto onemocnění je gangréna nohy a pedální bypass je často jedinou možností jak zachránit končetinu. Soubor a metodika: V letech 2000 2004 jsme implantovali 64 pedálních tepenných rekonstrukcí u 63 pacientů s chronickou kritickou ischemií dolní končetiny. 56 z nich (87,5 %) mělo gangrénu nebo defekt nohy, 44 pacientů (69,8 %) byli diabetici. Šlo o pacienty s aterosklerotickou obliterací bércového tepenného řečiště, kde jedině přemostění tohoto úseku dávalo naději na zachování končetiny. Někteří z nich (17,2 %) byli po předchozí neúspěšné PTA bércových tepen. Předoperační angiografie byla u většiny pacientů nepříznivá, u 40 z nich (62,5 %) nebyl na angiografii přítomen plantární oblouk. Výsledky: Ve sledovaném období (60 měsíců) jsme v souboru zaznamenali 14 uzávěrů pedálních bypassů (22 %). V 8 případech se díky včasné trombektomii podařilo bypass dlouhodobě zprůchodnit a končetinu zachovat. Zachovat končetinu se podařilo rovněž v jednom případě, kdy k uzávěru bypassu došlo až po zhojení defektu. Naopak v jednom případě bylo nutno končetinu amputovat i přes fungující pedální bypass. Perioperační mortalita souboru byla 3,2 %. Výsledky jsme zpracovali survival analýzou dle Kaplana Meiera. Kumulativní pravděpodobnost primární a sekundární průchodnosti pedálních bypassů po 60 měsících je 76 % a 78 %. Kumulativní pravděpodobnost zachování končetiny ve stejném časovém údobí je 81 %. Z celkového počtu 14 uzávěrů pedálních bypassů byl tento pozorován 9x (22,5 %) ve skupině pacientů s nezobrazeným plantárním obloukem (n= 40) a 5x (20,8 %) u pacientů s viditelným plantárním obloukem (n=24). Nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl v riziku uzávěru mezi těmito dvěma skupinami (Fisher exact test, P=1,000) Závěr: Pedální bypass je šetrnou metodou s dobrými dlouhodobými výsledky při záchraně kriticky ischemické končetiny. Absence plantárního oblouku na předoperační angiografii nezvyšuje riziko okluze bypassu, tudíž nepříznivý předoperační angiografický nález by neměl být považován za kontraindikaci pedální tepenné rekonstrukce.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.