Chemismus detritických granátů a turmalínů-příspěvek k určení provenience jemnozrnných neogenních sedimentů karpatské předhlubně.

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Ekonomicko-správní fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

NEHYBA Slavomír BURIÁNEK David

Rok publikování 2004
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Acta Mus.Moraviae, Sci.geol.
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Obor Geologie a mineralogie
Klíčová slova provenance; heavy minerals; Neogene; peripheral foreland basin; active and pasive margin
Popis Výsledky studia chemismu detritických granátů a turmalínu z hornin karpatské předhlubně pomohly upřesnit představy o zdrojových oblastech a vývoji pánve. Výsledky studia turmalínu lze vysvětlit proveniencí z JZ a Z ležících zdrojových oblastí tj. hornin moldanubika a moravika. Nepravděpodobný je přínos ze svrateckého krystalinika. Nebyly zjištěny výrazné rozdíly pro sedimenty jednotlivých stratigrafických stupňů ani různých částí zájmové oblasti. Tuto uniformitu můžeme vysvětlit buď stabilním přínosem materiálu ze stejných zdrojových oblasti, nebo míšením materiálu z řady rozdílných zdrojů. Chemické složení turmalínu je v některých typech hornin značně podobné a v klasifikačních diagramech se jednotlivé skupiny výrazně překrývají. Proto v některých případech nemusí být ani výrazná změna ve skladbě zdrojových hornin v klasifikačních diagramech patrná. Na základě výsledků studia chemismu detritických granátů lze doložit, že změna asociace průsvitných TM minerálů z asociace relativně chudé granátem (typicky horniny eggenburgu a ottnangu) na asociaci velmi bohatou granátem (typicky horniny karpatu a spodního badenu) je současně i změnou v jejich chemickém složení. Toto zjištění interpretujeme jako změnu provenience, která je důsledkem zásadní přestavby sedimentární pánve. Pro horniny eggenburgu a ottnangu předpokládáme dominantní provenienci z hornin Českého masívu tj. z oblastí ležících západně a jihozápadně od depoziční pánve tj. moravika a moldanubika. Výsledky studia chemismu granátu sedimentů karpatu a spodního badenu lze obtížně srovnat s dostupnými výsledky pro horniny východního okraje Českého masívu a předpokládáme dominantní provenienci z hornin karpatské orogenní fronty. Lze dokumentovat postupný nástup granátických asociací v čase a prostoru jako odraz postupné přestavby pánve.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.