ECON MUNI Policy Reports Series

Propojujeme vědu a politické rozhodování. Pomáháme politikům, veřejné správě a dalším aktérům dělat kvalitnější rozhodnutí.

Na rozhodnutí se přeočkovat má vliv důvěra

Lidé se základním vzděláním a lidé žijící v domácnostech s čistým příjmem pod 30 tis. Kč měsíčně jsou méně ochotní nechat se přeočkovat proti covid-19. Ukázala to analýza dat z šetření Život během pandemie, kterou zpracovali výzkumníci a výzkumnice z institutu HEPII. Při rozhodování je klíčové, zda lidé věří expertům a státním institucím. Podle výzkumníků je proto důležité důvěru soustavně budovat.

Tým z Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace (HEPII) zanalyzoval data shromážděná v rozsáhlém dotazníkovém šetření Život během pandemie, a to konkrétně z jeho padesáté vlny, do které se zapojilo 1677 respondentů. Analýza prokázala vztah mezi ochotou podstoupit druhou posilující dávku očkování proti covid-19 a vybranými faktory. Méně ochotné nechat se přeočkovat jsou ženy, osoby se základním vzděláním nebo středoškolským vzděláním bez maturity a členové domácností s čistým příjmem nižším než 30 tis. Kč měsíčně.

Celý policy report

Publikované policy reporty

Červen 2024

HLÁVKA, Jakub, Tereza ŠKÝVAROVÁ, Dominik DVOŘÁK a Dagmar ŠPALKOVÁ. Důvěra v instituce a ochota přeočkovat se proti covid-19: klíčové souvislosti a doporučení. Brno: Masarykova univerzita, 2024, 8 s. ECON MUNI Policy Reports Series. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.60791/PR_MUNI_ECON_2024-01.