Zlepšit život lidem s demencí i těm, kdo o ně pečují, se od začátku roku snaží výzkumníci a výzkumnice zapojení do projektu In-Touch. Součástí mezinárodního týmu jsou i ekonomové a ekonomky zdravotnictví z ECON MUNI. Podle Jakuba Hlávky, ředitele Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace, by měla paliativní péče zohledňovat mimo jiné i emocionální, duchovní a kulturní potřeby pacientů.
Na co konkrétně se projekt In-Touch zaměřuje?
In-Touch je projekt, který se zabývá paliativní péčí o pacienty s demencí v domovech pro seniory. Náš tým bude hodnotit efektivitu a náklady konkrétních paliativních léčebných postupů – tzv. Namaste Care a podpory rozhodování ve spolupráci s rodinou neboli Family Carer Decision Support. V obou případech se jedná o kombinaci nefarmakologických léčebných postupů.
Co znamená Namaste Care?
Metoda Namaste Care zahrnuje mnoho prvků, které zohledňují individuální potřeby lidí žijících s demencí – například muzikoterapii, práci se spiritualitou nebo fyzický dotek. Díky tomu se může podařit zaktivovat osoby trpící pokročilou formou demence, které zdánlivě nereagují, a zlepšit jejich komunikaci s okolím například skrze vizuální, fyzické nebo hudební podněty.
Jedná se o úplně nový přístup, nebo se podobná metoda již používá?
Původní metodika Namaste Care vznikla v roce 2003 v USA a její autorkou je Joyce Simard. Na začátku se zaměřovala na skupinovou péči, o deset let později se ale skupinový program podařilo rozšířit o individuální péči u lůžek imobilních obyvatel domovů pro seniory. V současnosti tuto metodu používá pečující personál v mnoha zemích světa, například v USA, Kanadě, Austrálii i mnoha evropských státech.
Jak konkrétně může tato metoda pomoci pacientům a jejich rodinám?
Pacientům s pokročilou formou demence může pomoci opravdu významně. Umožní zejména zlepšení kontaktu s jejich okolím. Příbuzní často čelí obtížím při hledání nových způsobů komunikace se svými blízkými a prvky Namaste Care mohou pro ně znamenat znovunalezení kontaktu a smysluplného trávení času během návštěv.
Namaste Care díky personalizovanému přístupu, který bere v úvahu specifické potřeby každého pacienta, může zvýšit kvalitu života nejen lidem trpícím demencí a jejich rodinám, ale i zdravotníkům a pečujícímu personálu. Zaměřuje se především na tvorbu pozitivních zážitků a podporuje komunikaci uvnitř pečujícího týmu.
Jak může Namaste Care pomoci zdravotníkům?
Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nízkonákladový program, lze ho poměrně snadno zavádět v různých zařízeních poskytujících péči pacientům s demencí. Namaste Care může být pro zdravotníky cenným nástrojem ke zvýšení kvality péče poskytované pacientům. Tato individualizovaná péče nejenže vytváří prostor pro efektivnější komunikaci mezi personálem a pacienty, ale také podporuje citlivý a respektující přístup ke specifickým potřebám každého člověka.
Co přinese zapojení ekonomů do výzkumu?
Zapojení ekonomů do výzkumu je klíčové, abychom zjistili nákladovost a ekonomické benefity léčby. Tím můžeme pomoci navrhnout, jak Namaste Care formálně zařadit do procesu sociální a zdravotní péče v mnoha evropských zemí a jak ji uhradit. Budeme zkoumat mimo jiné i zlepšení kvality života jednotlivých pacientů a jejich rodin nebo zvyšování spokojenosti zaměstnanců.
Jaká jsou podle Vás slabá místa českého systému paliativní péče?
Český systém paliativní péče prodělal v poslední dekádě výrazný vývoj. Zdůrazňuje se udržení kvality života pacienta na co nejvyšší úrovni a včasné zapojení paliativní péče, které se často ukazuje jako rozhodující faktor přispívající k vyšší kvalitě života lidí s demencí i jejich rodinných příslušníků.
V případě demence se však stále setkáváme s péčí, která nezohledňuje emocionální, duchovní či kulturní potřeby lidí žijících s touto nemocí a jejich rodin. S postupem onemocnění dochází ke ztrátě schopnosti komunikace, což vede k odcizení od okolního světa. Namaste Care vznikla s cílem posílit kvalitu tohoto kontaktu a zachovat tak důstojnost lidí žijících v domovech pro seniory a v závěru jejich života. V projektu In-Touch budeme mimo jiné kvantifikovat, jak velkým přínosem je pro pacienty a jejich rodiny tento typ paliativní péče.
Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro zdraví a digitální oblast. Ani Evropská unie, ani orgán poskytující podporu za ně nemohou nést odpovědnost.