Další studenti začali pomáhat lidem bez domova ve stanovém městečku v Brně. Vydávali jídlo, oblečení, hygienické potřeby, měřili lidem teplotu a pomáhali s úklidem. Lidé bez domova byli za tuto péči a pomoc velmi vděční, což potvrzuje studentka Katarína Vargicová: „Čo sa týka klientov v stanovom mestečku tak myslím, že sú veľmi vďační za prístup k vode, jedlu a sprchám.“
Koordinace, výzvy a další aktivity
Všechny aktivity bylo nutné koordinovat a zajistit tak, aby se k lidem pomoc dostala rychle a efektivně. Velkou roli sehrálo samotné Dobrovolnické centrum MU, ve kterém i naši studenti „sloužili“ osmi a vícehodinové směny, reagovali na dotazy potřebných a posílali k nim pomoc díky databázi dobrovolníků, která má nyní kolem 4 500 členů. „Práce spočívala v propojování dobrovolníků s příjemci pomoci, později jsem též byla operátorkou krizové linky, kam volali lidé, kteří potřebovali jakkoli pomoci, či občas jen utěšit“, popisuje studentka Eliška Cyprianová.
Jiní studenti se zase snažili pomocí letáků informovat o dobrovolnictví a o možnosti požádat o pomoc. „Se spolužákem Ondrou Tichým jsme založili iniciativu #Společně proti koronaviru, kterou jsme podněcovali ostatní k pomoci lidem v jejich okolí“, popisuje student Jakub Kopecký. Také vysvětluje, co ho vedlo k pomoci druhým: „Stát se dobrovolníkem a pomáhat by mě samo o sobě asi nenapadlo. Přesvědčila mě k tomu výzva rektora pana profesora Bareše, pak už to šlo tak nějak samo.“
Studenti fakulty pomáhali i s hlídáním dětí v nemocnicích či ve svém okolí, doučovali je nebo pomáhali vyklízet pokoje na kolejích svým slovenským spolužákům, kteří se nemohli během uzavření hranic dostat do České republiky.
Všem studentům a zaměstnancům, kteří se jakkoli zapojili do dobrovolnických aktivit a pomohli ostatním překonat tyto náročné časy, vyjádřili solidaritu s potřebnými a věnovali svůj čas prospěšným aktivitám, patří velký dík a respekt.