Ekonomka je nudná škola. Je to pravda, nebo mýtus?

Tohle jsi už určitě někdy slyšel. Studium na ekonomce je nuda. Pokud nemáš jedničku z matiky, na ekonomku nemáš. Pro podnikání tuhle školu nepotřebuješ. Je to ale pravda, nebo jen jeden z mýtů, které kolem studia na ECON MUNI kolují? Jestli se o vysoké škole pořád ještě rozhoduješ, my ti ukážeme, jak je to s ekonomkou doopravdy.

11. 2. 2022 Ekonomicko-správní fakulta MU

Mýtus č. 1: Studium je jen teoretické.

Stejně jako nejde postavit dům bez základů, nejde „dělat“ praxi bez teorie. Teorie je nezbytná, ale jenom na ní studium určitě nestojí. Během studia budeš mít spoustu možností, jak si své teoretické znalosti vyzkoušet v praxi a být v kontaktu s oborem, který tě zajímá.

Můžeš se například přihlásit do předmětů Praxe, Stáž a Projekt, jejichž součástí je práce pro konkrétní firmu nebo úřad. V rámci programu TOPSEC – propoj se s praxí navíc dostaneš příležitost se pravidelně setkávat s experty z praxe na odborných interaktivních workshopech, vyzkoušíš si nanečisto výběrová řízení, zdokonalíš své soft skills a získáš spoustu dalších praktických poznatků.

Jak říká jeden z našich studentů: „TOPSEC je skvělá příležitost pro studenty nahlédnout do pracovního světa a může výrazně pomoci při rozhodování o výběru budoucího zaměstnání.“ Praxe tedy můžeš mít, kolik jen budeš chtít.

Mýtus č. 2: Nejde ti matika, studium na ekonomce nezvládneš.

Všechno jde, když se chce. U nás tohle rčení platí dvojnásob. I když není matematika tvoje silná stránka, je tu spousta cest, díky kterým studium zvládneš.

Když se budeš dostatečně věnovat přípravě na výuku, máš velkou šanci obstát. Kdykoliv také můžeš požádat vyučující o konzultaci, pokud si s něčím nebudeš vědět rady. Funguje tu také support centrum, kde si studenti vzájemně pomáhají.

Na ECON MUNI v tom zkrátka nikdy nejsi sám.

Mýtus č. 3: Na ekonomku se dostane každý.

Máme štěstí a můžeme si vybírat šikovné studenty. Pokud chceš mít u přijímaček jistotu, nabízíme přípravný kurz k testu studijních předpokladů (TSP). „Téespéčka“ jsou pro většinu oborů na Masarykově univerzitě povinná a nevyhnou se ti ani u nás. A kde se můžeš na tuhle zkoušku připravit lépe než na kurzu, který pořádáme přímo my?

Pro lepší představu, v minulých letech se na ECON MUNI hlásilo přes 3 500 uchazečů a ke studiu bylo přijato 35–40 % z nich. Díky přípravnému kurzu tak máš šanci zvýšit náskok před ostatními, zvládnout test ve stanoveném čase, a navíc ovládnout trému, protože bez ní jde přemýšlení mnohem lépe.

Mýtus č. 4: Bude z tebe úředník nebo účetní.

Může, ale nemusí. Jako úředník můžeš ovlivňovat dění kolem sebe prostřednictvím práce pro města či kraje nebo rovnou zamířit na pozice v Bruselu.

Po studiu ekonomie můžeš ale pracovat třeba jako analytik komerčních bank. Díky oboru financí se můžeš stát auditorem nebo obchodníkem s cennými papíry či kryptoměnami, které dneska hýbou světem. Jako absolvent hospodářské politiky můžeš jednou pracovat jako vedoucí výrobní společnosti. Díky podnikové ekonomice a managementu z tebe může být manažer nebo třeba vedoucí projektového týmu. A ředitel cestovní agentury, realitní makléř nebo projektový manažer se z tebe může stát díky studiu regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

Naši absolventi pracují na mnoha zajímavých místech. Poslechni si rozhovor s jednou z nich a mrkni i na další absolventy. Jednou mezi nimi můžeš být i ty.

Tak co? Ještě věříš těmto mýtům? Už nemusíš. Podej si přihlášku k nám na fakultu a přesvědč se na vlastní kůži, jaké studium u nás je.