Katedra veřejné ekonomie

Katedra veřejné ekonomie v současné době garantuje několik studijních programů / oborů, které jsou zpracovány tak, aby se jejich absolventi mohli uplatnit v souladu se svým individuálním zájmem v co nejširším spektru pracovních příležitostí zejména v těch částech národního hospodářství, které souvisí s redistribučními procesy a regulační funkcí moderního demokratického státu. Typicky se může jednat o pozice ve sféře veřejných financí, státní správy a samosprávy, jakož i ve stále košatějším sektoru veřejných i soukromých neziskových organizací. Naše studenty vedeme k tomu, aby se u nich spojovaly praktické dovednosti a hluboké znalosti podstaty a souvislostí ekonomických a sociálních jevů s úctou k člověku, právu a řádu věcí.

Kontaktní osoba

Jana Biskupová

sekretářka

telefon: 549 49 3088
e‑mail:

Úřední hodiny:

Po-Pá 9:00-15:00

FJHČ/VES

Láká tě práce v mezinárodních organizacích či evropských institucích, případně na špičkových pozicích ve veřejné správě? Chceš studovat bakalářský program, který v sobě kloubí studium ekonomie a francouzštiny, a perfektně tě připraví na navazující magisterský double degree program s francouzskou univerzitou? Pak jsi tu správně. :-) Pojď si přečíst něco o našem sdruženém studiu. 

Co můžeš čekat od našeho bakalářského programu?

Nabízíme ti možnost mezifakultního studia Veřejné ekonomiky a správy a Francouzského jazyka pro hospodářskou činnost, který je realizován na Ekonomicko-správní (ECON MUNI) a Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity (PED MUNI). Na ECON MUNI tě čeká studium ekonomie, financí, veřejné správy, managementu i práva. Budeš mít příležitost vyjet na Erasmus či na zahraniční exkurze, přednášet ti budou kromě zkušených akademiků i odborníci z praxe a můžeš se účastnit ekonomických experimentů. Na PED MUNI očekávej široké spektrum francouzských předmětů, od těch lingvisticky zaměřených až po kulturně-historické. Velký důraz je kladen na odbornou francouzštinu, obchodní a profesní komunikaci, kterou později využiješ v praxi. Během studia se budeš setkávat s absolventy, kteří našli uplatnění ve francouzském soukromém a veřejném sektoru, a dočkáš se exkurzí, workshopů i možností stáží ve francouzských firmách působících v ČR.

Sdružené studium? „Je to facile!“

Jedná se o sdružené studium – už v přihlášce si volíš hlavní a vedlejší studijní program. Co to znamená? Vybereš si, zda hlavní část tvého studia bude Veřejná ekonomika a správa na ECON MUNI, nebo Francouzský jazyk pro hospodářskou činnost na PED MUNI. Od toho se odvíjí, která fakulta bude tvoje primární, na ní budeš mít většinu předmětů, budeš mít na výběr z jejích partnerů pro zahraniční výjezdy a budeš se řídit jejími pokyny pro ukončení studia.

Takhle bude vypadat tvoje výuka na ECON MUNI:

Představíme ti, jak to vypadá, pokud si zvolíš jako hlavní program Veřejnou ekonomiku a správu na ECON MUNI. Budeš primárně studentem ekonomicko-správní fakulty. Během šesti semestrů dostaneš komplexní vzdělání v oblasti ekonomie, poznáš, jak funguje veřejný sektor, a dozvíš se například, zda budou do budoucna udržitelné veřejné finance a důchodový systém. Dále získáš manažerské dovednosti během simulační manažerské hry, kterou budeš hrát se svými spolužáky během jednoho semestru. Zaměříš se na větší škálu odborných ekonomických předmětů, včetně znalostí v mikroekonomii a makroekonomii, které posléze využiješ na navazujících magisterských programech. Dle tvého zaměření a zájmu máš možnost si další ekonomické předměty z široké nabídky celé fakulty volit sám. Velkou výhodou je, že v této kombinaci ti nebude ubráno z francouzských předmětů, a nebudeš tak pozadu oproti spolužákům z PED MUNI.

Chceš vyjet na studijní pobyt do zahraničí? Žádný problém, podpoříme tě!

Naše fakulta aktivně podporuje studenty, aby během studia vyjeli na studijní pobyt nebo stáž do zahraničí. Díky flexibilitě a vstřícnosti vyučujících se nemusíš bát, že bys musel nutně prodlužovat nebo bys kvůli pobytu nezvládal studium, lze se vždy individuálně domluvit. Přes ECON MUNI můžeš vyjet na velké množství ekonomicky a byznysově orientovaných škol jak ve Francii, tak po celé Evropě a v rámci našich partnerských programů v rámci celého světa!

Bakalářka? Kdepak, u nás tě čeká závěrečný projekt!

Co se týče ukončení studia, na ECON MUNI tě nečeká psaní bakalářské práce, ale nově rozjíždíme novou formu v podobě zpracování závěrečného projektu.

A kam na navazující studium? Vezmi to přes Bretaň!

Kombinace studijního programu veřejné správy s vedlejším studiem francouzštiny na PED MUNI je skvělou přípravou na francouzsko-český double degree magisterský program Veřejná správa (Administration publique) – MFTAP. Jedná se o studium na ECON MUNI a na Université de Rennes ve Francii, které je specifické českou i francouzskou výukou, ve které se střídají čeští a francouzští vyučující. Součástí je i absolvování praktických stáží ve veřejných institucích v ČR a ve Francii. Absolventi tohoto double degree programu pracují v mezinárodních organizacích, francouzských i českých firmách, ale i ve veřejném sektoru, například na ministerstvu financí. Pokud o tomto studiu do budoucna uvažuješ, možnost bakalářského studia veřejné správy a francouzštiny s hlavním oborem na ECON MUNI je tou správnou volbou. Podrobnější vhled do ekonomie i do problematiky Evropské unie, který během bakalářského programu získáš, v magisterském studiu zúročíš a poskytne ti náskok před ostatními spolužáky a možnost se více specializovat a prohlubovat tvé znalosti.

Publikace



Počet publikací: 40


Předchozí 1 2 3 4 Další

Projekty


Celkový počet projektů: 9


Výuka
Vyučované předměty

Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 41 Další

Absolventi

Stanislav Bogdanov

„Studium na ESF mi poskytlo dostatečný rozhled v problematice veřejných financí a obecně práce ve veřejném sektoru. Tento rozhled není samozřejmý a velice mi pomohl v práci na Ministerstvu pro místní rozvoj.“

Stanislav Bogdanov
ředitel odboru elektronizace veřejných zakázek, Ministerstvo pro místní rozvoj

Jarmila Beránková

„Nevím, jestli jsem si byla v prvním ročníku jistá, jaké povolání budou po škole dělat, rozhodně jsem však věděla dvě věci: že obor VES je natolik variabilní, abych si v budoucnu mohla zvolit to, co pro mne bude v danou chvíli příhodné; a že právě pro tuto výhodu stojí za to školu dostudovat. Cesta k tomuto cíli – studium samotné – mi dala široký rozhled, důležitý nadhled a ukázala další možné cesty životem.“

Jarmila Beránková
manažerka kvality, Krajský úřad Jihomoravského kraje

Michal Švagerka

„Studium mi přineslo schopnost vyhledávat ověřené informace s ověřenými zdroji. Díky tomu se pak na řešení problémů v každodenní praxi snažím se dívat z vícero úhlů. Velké množství ověřených teoretických postupů jsem využil v praxi a předešel tak mnoha problémů, které by mě potkaly při použití metody „pokus omyl“.“

Michal Švagerka
ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín

Lucie Polášková

„Na studijní léta v Brně na ESF vzpomínám velmi ráda. Na fakultě panovala přátelská atmosféra a učitelský kolektiv byl profesionální a velmi vstřícný. Cením si zejména znalostí z veřejné ekonomie a financí.“

Lucie Polášková
ředitelka zahraniční kanceláře CzechInvestu v Londýně

Radka Svobodová

„Během mého studia mi byla KVE samotná inspirací a dobrým příkladem neustálé snahy o zlepšování se. Oceňuji zejména prostor a motivaci k zaměření se na oblasti dle zájmu, realizaci něčeho vlastního a možnosti studia v zahraničí. Velkým přínosem pak byli také přátelští a vstřícní vyučující, podporující selský rozum, formulaci vlastních názorů, argumentaci, strategické smýšlení… a dodávající pocit, že stojí za to - i přes všechny nástrahy veřejného sektoru – snažit se dodržovat určité hodnoty, principy 3E, být zodpovědný a etický, zapojovat se do občanské společnosti a iniciativ, vytvářet a šířit ostrůvky pozitivní deviace.“

Radka Svobodová
zahraniční referentka pro Brusel, Kancelář Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci, p.o.
Nástěnka katedry

Na KVE se pořád něco děje. Tak třeba:

Akce Q

(říjen/listopad) - pro prváky na oboru VES, ERNNO i MFTAP aneb "Kdo jsme a jak to u nás chodí." Přátelské a neformální posezení se staršími spolužáky i vyučujícími z KVE.

i Q paří

(červen) - rozlučka s čerstvými absolventy po státnicích. Koná se obvykle v druhé polovině června a můžete si s námi zahrát volejbal nebo petangue. 

Q[:KVE] PUB

(obvykle jednou měsíčně) - pravidelně nepravidelné neformální setkání studentů, absolventů, vyučujících a všech, co mají s Q něco společného.

Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.